alwaysclean.co.il

כל המידע על התנאים להעסקת עוזרת בית
על פי סקר שערך התמ"ת, קרוב ל-20 אחוזי מהבתים בישראל נעזרים בשירותים של עוזרת בית. עוד עולה ש-20 אחוזים מהעובדים במשק בית הם פועלים זרים

 
עוזרת בית
כמו בייביסיטר ומלצרים, בישראל התרגלנו כבר לכך שהעסקה של עוזרות בית נעשית באופן שהוא לכל הפחות בעייתי מבחינה חוקית.

ביטוח לאומי, פנסיה, חופשות ומושגים מרכזיים רבים מתחום דיני העבודה הם רלוונטיים גם במקרה של ניקיון בתים, אולם מרביתנו כלל לא מודעים להם.
 
העסקה של מנקה לבית – אפילו פעם אחת בחודש – עשויה להוביל להסתבכות פלילית, ולתביעות מצד העובד. מסיבה זו יש לוודא מראש כי לעובד/ת ניתנים כל הזכויות המגיעות לפי חוק.
 

כללים בסיסיים בהעסקת עובדים בבית

כאשר את שוכרים מנקה לבית, נוצרים ביניכם לבינו יחסי עובד מעביד. לכן, כל חוק שחל עליכם בעבודתכם, חל על מי שמועסק אצלכם בניקיון בתים.

לפני שנפנה לעקרונות הבסיסיים בהעסקת עוזרות בית, חשוב להדגיש נקודה אחת – אין כל אפשרות חוקית להעסיק פועל זר בעבודות במשק הבית.

החוק בישראל לא מכיר באפשרות של עובד זר להגיע לישראל למטרת עבודה במשק בית, ולכן כל עובד שמועסק אצלכם הוא לא חוקי (והעסקתו היא עבירה פלילית עם קנסות של עשרות אלפי שקלים!).
 

להלן טבלה שמרכזת את הדברים להם אתם, כמעסיקים של מנקה לבית, צריכים לדאוג:             
 

ההליך מדוע הוא חשוב
פתיחת תיק מעסיק בביטוח הלאומי ותשלום דמי ביטוח לאומי וביטוח בריאות כל חודש (כ-7.25% בחודש, המתחלקים בין העובד למעביד) קודם כל, כי החוק קובע שיש לשלם ביטוח לאומי וביטוח בריאות. אולם, גם מעבר לכך, עוזרות בית שנפגעות בזמן העבודה זכאיות לפיצויים מהביטוח הלאומי.

אם המעביד לא משלם עבורן ביטוח לאומי, הן לא יוכלו לקבל פיצויים מהביטוח הלאומי, אבל כן מהמעביד – במסגרת תביעה לתשלום פיצויים בשל אחריות המעביד.  
 
למזלנו, כיום ניתן לבצע את כל ההליך – פתיחת תיק ותשלום חודשי – דרך האינטרנט
תשלום שכר מינימום למרות שלרוב עוזרות בית מקבלות 35-50 ש"ח לשעה, חשוב מאד לא לנסות לנצל עובדים חלשים ולשלם להם פחות ממה שקובע החוק (21 ש"ח לשעה). אם עובד שפגעו בזכויותיו ייגש לבית הדין לעבודה, המעביד יחויב בפיצויים וקנסות
ימי חופשה, מחלה ותשלום דמי הבראה לעובד מגיעים ימי חופשה ומחלה בתשלום, בהתאם לכמות ימי העבודה שלו (לדוגמא, עובד במשרה מלאה זכאי ליום חופש עבור כל חודש עבודה, וצריך לעשות התאמה לכמות העבודה של העובד במשק בית.

כך גם לגבי תשלום דמי הבראה לפי היקף הפעילות של העובד.
 
לרוב, אם מעסיקים עוזרת בית פעם בשבוע, הסכום יגיע לכמה מאות שקלים עד אלף ש"ח בשנה.
הודעה לפני פיטורין ותשלום פיצויי פיטורין גם לעובדי ניקיון בתים מגיע שלא יפטרו אותם באופן מפתיע, ונדרש להודיע להם על כך זמן מה קודם לכן (בדרך כלל שבועיים יספיקו).

אם לא עשיתם זאת, יתכן שתאלצו לשלם פיצויים בגובה מספר ימי עבודה.
 
אם מדובר במי שעבד אצלכם במשך תקופה של יותר משנה, הוא זכאי לתשלום פיצויי פיטורין, בהתאם למשך העבודה שלו אצלכם (משכורת של חודש עבור כל שנת עבודה).
הפרשת כספים לביטוח פנסיוני גם עובדי ניקיון בתים זכאים לפי החוק להפרשת כספים על ידי המעביד לקופת גמל / קרן פנסיה.

יש צורך להפריש למסלול פנסיוני, לפי בחירת העובד, סכום של לפחות 5.33 אחוז מהשכר החודשי.
 
 
 
למרות שנראה שרשימת הדרישות היא מורכבת, אין צורך באיש מקצוע שיסייע לכם – ברוב המקרים עובדי משק הבית ידעו בדיוק מהן זכויותיהם ויסבירו לכם מה הצעדים שיש לבצע, כאשר החשוב בהם הוא הטיפול מול הביטוח הלאומי
06/07/2011    alwaysclean.co.il
פורום ניקיון

© זכויות יוצרים – מאמר זה מובא על ידי אתר alwaysclean.co.il, הינו בבעלותו הבלעדית והשימוש בו כפוף לתנאי השימוש המפורטים באתר. למען הסר ספק, מובהר בזאת כי אין לצלם ו/או לשכפל ו/או להעתיק ו/או לפרסם ו/או להעביר מאמר זה, או חלקים ממנו, לאף גורם. הפרת האמור לעיל בכל אופן או צורה אסורה בהחלט. בעלי המאמר יפעלו וינקטו בכל הצעדים המשפטיים העומדים בפניהם בכל מקרה של הפרה של תנאים אלו. במידה ואתם מעוניינים להשתמש בתכנים או חלק מהם – פנו אלינו דרך טופס יצירת קשר


Copyright © 2022 alwaysclean.co.il כל הזכויות שמורות
אתר חברות ניקיון מציג בפניכם מידע ועסקים מומלצים מתחום ה ניקיון
מחפשים עוזרת בית? מלאו את הפרטים בטופס וקבלו הצעות בהקדם
052-8829899

שם מלא:
טלפון:
אימייל:
יישוב:
אנחנו לא נשלח אליך SPAM לאימייל, המספר יעבור לספקים מומלצים בלבד!